Mosiężny rozdzielacz centralnego ogrzewania CM-NTRot026 2F

Atest Państwowego Zakładu Higieny

Rozdzielacz posiada  atest Państwowego Zakładu Higieny  
 • Dodaj recenzję:
 • Kod: 200562
 • Producent: WOMIX
 • Kod producenta: 5902052119981
 • Dostępność: Dostępny  (3 szt.)

 • Czas realizacji: 3 dni robocze
 • Cena netto: 378,35 zł 465,37 zł
 • szt.

Mosiężny rozdzielacz centralnego ogrzewania CM-NTRot026 posiada dwie belki mosiężne profil C z gwintami G 1" GW, dwa mosiężne trójniki G 1" z uszczelnieniem o-ring, odpowietrznikiem ręcznym i zaworem spustowym kątowym, nyple redukcyjne 1/2" x 3/4" z uszczelnieniem o-ring i połączeniem przez eurokonus, wkładki zaworów termostatycznych (gwint M30 x 1,5) pod montaż siłowników, przepływomierze (rotametry) 0-2,6 l/min oraz dwa uchwyty stalowe.

Rozdzielacz centralnego ogrzewania WOMIX CM-NTRot026 2F to urządzenie, które służy do równomiernego rozprowadzania wody w 2 obwodowym systemie grzewczym, a tym samym zapewnienia efektywnego i wydajnego ogrzewania pomieszczeń. Zastosowanie rozdzielacza centralnego ogrzewania ma wiele zalet, w tym:

 1. Umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła w całym systemie grzewczym, co pozwala na efektywne i oszczędne ogrzewanie pomieszczeń.
 2. Pozwala na łatwe sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, co zapewnia maksymalny komfort użytkowania.
 3. Zapewnia optymalną pracę kotła grzewczego, ponieważ pozwala na dostarczenie do każdego grzejnika dokładnie takiej ilości ciepłej wody, jakiej potrzebuje.
 4. Umożliwia łatwe utrzymanie i konserwację całego systemu grzewczego, ponieważ pozwala na łatwe dostęp do wszystkich elementów.

WOMIX CM-NTRot026 2F można stosować zarówno w nowych, jak i w istniejących już systemach centralnego ogrzewania. Proszę pamiętać, że odpowiednio dobrany rozdzielacz centralnego ogrzewania może znacząco zwiększyć wydajność i oszczędność całego systemu grzewczego.

Dane techniczne:
Materiał mosiądz
Liczba sekcji 2
Konstrukcja profil C7
Dopuszczalna temp. pracy 70°C
Dopuszczalne ciśnienie pracy 6 bar
Rozstaw pomiędzy belkami rozdzielacza 220 mm

 

 

Instrukcja montażu rozdzielacza CM

Rozdzielacz przymocować do prostej i równej ściany lub w szafce wykorzystując dołączone wieszaki. Przed rozpoczęcie robót hydraulicznych starannie wypłukać instalację,

zwracając szczególną uwagę na usunięcie pozostałości po lutowaniu, cięciu rur, itp. W instalacji powinny znaleźć się odmulacze lub inne podobne elementy filtracyjne.

Zasilanie z kotła lub z modułu mieszającego podłączyć do górnej belki rozdzielacza (z rotametrami). Powrót do kotła lub modułu mieszającego podłączyć do dolnej belki z zaworami termostatycznymi. Przed rozdzielaczem lub modułem mieszającym podłączonym do rozdzielacza zalecamy montaż zaworów odcinających. Następnie podłączyć wszystkie pętle ogrzewania podłogowego do belki zasilającej i powrotnej rozdzielacza.

Rozdzielacz oraz pętle grzewcze można napełnić czynnikiem centralnie za pomocą głównych przyłączy instalacji lub przy użyciu zaworów spustowo-odpowietrzających na końcach belek rozdzielacza. Używając zaworów na rozdzielaczu należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Odciąć rozdzielacz od pozostałej części instalacji przy użyciu zaworów odcinających.
 2. Zamknąć wszystkie obiegi grzewcze rozdzielacza za wyjątkiem pierwszego przy użyciu rotametrów na górnej belce i zaworów termostatycznych na dolnej belce.
 3. Podłączyć do zaworu spustowo-odpowietrzającego górnej belki wąż giętki przez który tłoczone będzie medium do instalacji.
 4. Do zaworu spustowo-odpowietrzającego dolnej belki podłączyć wąż giętki, który następ- nie kierujemy do kanalizacji lub wiadra.
 5. Otworzyć oba zawory spustowo-odpowietrzające przy użyciu klucza imbusowego 6 mm.
 6. Odkręcić przepływ medium i przelać pierwszą pętlę.
 7. Zamknąć zawór regulacyjny rotametru i termostatyczny pierwszego obiegu i otworzyć dla kolejnego.
 8. Postępować analogicznie aż do całkowitego napełnienia wszystkich pętli.
 9. Po zakończeniu napełniania otworzyć zawory regulacyjne rotametrów i termostatyczne na belkach rozdzielacza oraz zamknąć zawory spustowo-odpowietrzające przy użyciu klucza imbusowego 6 mm.

Po zakończeniu napełniania należy odpowietrzyć instalację i wyregulować przepływy zgodnie z projektem na poszczególnych pętlach wykorzystując dolny obrotowy element radełkowany rotametrów.

Rozdzielacz jest zasilany czynnikiem grzewczym o temp. max 60°C i max cisnieniu roboczym 6 bar, zasilanie należy podłaczyć do górnej belki rozdzielacza. Z górnej belki poszczególnymi petlami medium trafia do grzejnika płaszczyznowego.

Ustawienie poszczególnych przepływów na petlach odbywa sie poprzez regulacje przepływomierzem (rozdzielacz CM-NTRot). Czynnik powracający z pętli grzewczych kierowany jest do dolnej belki rozdzielacza skąd trafia z powrotem do instalacji. W przepływomierze na górnej belce wyposażony jest rozdzielacz typu CM-NTRot.

 

Budowa przepływomierza

1. Wziernik z podziałka (skala) w [l/min].

2. Pokretło do regulacji przepływu.

3. Tłoczek wskaznikowy.

4. Korpus GZ 1/2".

5. Otwory przepływowe.

6. Cylinder pomiarowy.

Przepływomierz 

Zasada pomiaru natężenia przepływu bazuje na zasadzie wyporności tłoczka, który prowadzony jest w rurze pomiarowej. Tłoczek wskaznikowy jest elementem pomiarowym, którego pozycja wizualizuje wielkość rzeczywistego przepływu czynnika w [l/min]. Poprzez obrócenie pokretła zmienione zostaje pole powierzchni przekroju otworu na zaworze dzieki, któremu zostaje ustawione wymagane natężenie przepływu. Całkowite wkręcenie pokrętła skutkuje odcięciem przepływu.

 

Czyszczenie wziernika

Przed przystapieniem do czyszczenia należy zamknąć zawory na zasilaniu oraz powrocie. Następnie należy całkowicie wkręcić przepływomierz pokretłem nr 2. Po zamknięciu przepływomierza można wykrecic wziernik z podziałką i przystąpic do czyszczenia. Wyczyszczony wziernik ponownie wkrecamy do korpusu przepływomierza, otwieramy zawory oraz pokretło do regulacji przepływu do pierwotnego położenia.

Rozdzielacze CM-NRT oraz CM-NTRot wyposażone są w wkładki zaworów termostatycznych przystosowane do instalacji siłownika elektrycznego . Zasada działania zaworu polega na otwarciu lub odcieciu medium bez mozliwosci regulacji przepływu.

 

Montaż siłowników termoelektrycznych

Na belce zasilającej (CM-NRT) lub na belce powrotnej (CM-NTRot) znajdują się zawory termostatyczne z pokrętłami ręcznymi. Pokrętła mogą zostać zastąpione siłownikami termoelektrycznymi o gwincie wewnętrznym M30 x 1,5, dzięki czemu instalacja grzewcza będzie sterowana automatycznie. W tym celu należy odkręcić wszystkie białe elementy plastikowe wchodzące w skład pokrętła, a następnie w to miejsce nakręcić adapter oraz siłownik termoelektryczny. Zalecamy stosowanie siłowników termoelektrycznych MPVM100 nr kat.: 401075.

 

Konserwacja

Rozdzielacze mosiężne nie wymagają konserwacji. Możliwa jest jedynie konieczność okresowego czyszczenia rotametrów w przypadku mocno zabrudzonych instalacji. W tym celu należy opróżnić instalację z medium, odkręcić rotametr z belki przy użyciu klucza płaskiego 17 mm, wyczyścić go i przykręcić na powrót do belki. Plastikowy element rotametru, tzw. „szklanka", również może zostać odkręcony. W tym celu należy odkręcić górną radełkowaną nakrętkę i unieść element plastikowy. Wykonując powyższe czynności należy zachować szczególną uwagę by nie uszkodzić uszczelnień rotametru.