KOTŁY ELEKTRYCZNE

 

Dlaczego kocioł elektryczny może być ciekawym wyborem?

 

Gdy poszukujemy nowych źródeł ogrzewania porównujemy wiele czynników między innymi jaki będzie koszt końcowy inwestycji i ile będą nas wynosić rachunki za ogrzewanie. Kocioł elektryczny wyróżnia się niską ceną w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz 100% skutecznością ogrzewania. Większość aktualnie produkowanych kotłów gazowych posiada wiele grzałek, które załączają się liniowo, dzięki czemu moc kotła dopasowuję się do warunków jakie potrzebuję do ogrzania domu. Kocioł elektryczny nie wymaga komina, ani doprowadzenia paliwa do urządzenia, a także nie generuję odpadu (popiół). Kotły elektryczne wiszące mają zazwyczaj małe wymiary dzięki czemu można montować je w każdym pomieszczeniu.

 

Typy kotłów elektrycznych

 

W większości kotły elektryczne to urządzenia wiszące jednofunkcyjne z możliwością grzania centralnego ogrzewania. Kotły jednofunkcyjne można wyposażyć o dodatkowy pakiet ogrzewania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu dochodzi możliwość podłączenia zasobnika c.w.u. za pomocą zaworu trójdrogowego. 

Istnieje też możliwość kupna kotła elektrycznego stojącego zwykle o większej mocy niż kotły wiszące posiadającego wbudowany zasobnik - kocioł dwufunkcyjny. Tańszą alternatywą kotła stojącego jest kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika z możliwością podgrzewania tylko C.O. 

 

Jak to działa ?

Ogrzewanie wody w kotle elektrycznym odbywa się za pomocą grzałek. Grzałki to druty oporowe w osłonie metalowej, miedzianej lub aluminiowej. Kotły mogą mieć jedną grzałkę (wtedy moc kotła jest stała) bądź wiele grzałek dzięki czemu zwiększa się moc kotła. W zależności od potrzeb kocioł uruchamia automatycznie określoną liczbę grzałek. Automatykę uruchomiania grzałek można uzależnić od temperatury pokojowej, bądź temperatury zewnętrznej za pomocą sterowników oraz czujników.

 

Kocioł wyposażony jest zazwyczaj w naczynie przeponowe oraz pompę kotłową. Kocioł jest zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa oraz termostatami. Przed przeciążeniem elektrycznym zabezpieczają ograniczniki poboru prądu.

Mniejsze urządzenia można podłączyć do instalacji 230V, natomiast większe podłącza się do zasilania trójfazowego.